ERASMUS+ FUTURE – PROJEKTOVÉ VÝSTUPY
VÝSLEDKY, ZHODNOCENÍ
(ODPOVĚDI ŽÁKŮ ZŠ, ODPOVĚDI ŽÁKŮ SŠ):
Dotazníková akce probíhala u žáků ZŠ z oblasti Třeboňska v době výlovu rybníka Rožmberk a na Střední škole rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína, Třeboň u žáků oboru Ekologie a životní prostředí - Vodohospodář a Rybář. Dotazováno bylo 50 žáků ve věkovém rozmezí 10 – 15 let a 50 žáků ve věkovém rozmezí 16 – 20 let.
Většina dotazovaných prohlašuje, že rádi konzumují ryby. V rodinách preferují ryby spíše rodiče a sourozenci mužského pohlaví. Ačkoli respondenti tvrdí, že ryby jí rádi, tak je naprostá většina z nich konzumuje jen jednou do měsíce. Překvapivé je zjištění, že mnoho rodin získává ryby vlastním rybolovem, to ukazuje na velkou rybářskou tradici v jihočeském regionu. Dále lidé ryby kupují mražené a chlazené. Nejoblíbenější druhy ryb jsou losos, kapr, pstruh a treska. Jen malá část respondentů jí mořské plody. Pokud je konzumují, pak nejčastěji krevetky. Nejběžnější úpravou ryb je grilování nebo smažení, žáci SŠ také často zmínili ryby uzené. V oblíbenosti druhu masa převažuje u žáků ZŠ spíše maso bílé, u SŠ jsou poměry mezi bílým a červenám masem vyrovnanější. V restauraci by si respondenti nejčastěji objednali lososa, méně lidí by zvolilo kapra, štiku nebo úhoře. Velká část respondentů by si rybu v restauraci neobjednala. Jen velmi málo respondentů konzumuje i jiné produkty z ryb (játra, kaviár nebo mořské plody). Zde je vidět rozdíl mezi mladšími a staršími respondenty, kdy starší tyto produkty konzumují ve větší míře. Mořské řasy respondenti nejčastěji konzumují ve formě sushi. V jiné úpravě je konzumuje jen velmi malá část respondentů. Poměrně málo respondentů užívá zelenou řasu chlorelu, i zde platí, že ji starší respondenti užívají častěji než mladší. Mladší respondenti si myslí, že ryby u nás drahé nejsou, na rozdíl od starších respondentů, kteří odpovídali zhruba na půl. Polovina z nich si myslí, že drahé nejsou a polovina si myslí, že drahé jsou. Naprostá většina upřednostňuje jiné druhy masa před rybím. U obou skupin respondentů je zřejmé, že si uvědomují zdravotní benefity konzumace rybího masa.
Z průzkumu vyšlo najevo, že lidé neodmítají konzumaci ryb, ale konzumují je velmi zřídka. Pokud vidíme jejich reference ohledně druhu ryb, pak dávají přednost rybám, které mají málo kostí, jsou vyfiletované nebo jdou lehce vykostit. Právě množství kostí a složitost přípravy ryb tak, aby kosti neobsahovaly, může být příčinou malé konzumace ryb u nás. Zde je prostor pro zpracovatelské firmy v tom, aby nabídly spotřebitelům ryby v takové formě, aby jejich příprava byla snadná a rychlá.