Bon jour! God dag! Dobrý den!
Školní rok postoupil, práce na projektu Erasmus+ TREASURES úspěšně pokračuje. V sobotu 4. června 2016 odstartovalo druhé projektové setkání ve francouzském městečku Guérande…
Zástupce partnerských škol z Norska (Nord-Troms videregående skole) a České republiky (SŠRV Jakuba Krčína, Třeboň) tentokrát hostila francouzská škola Lycée Professionnel de Guérande - Olivier Guichard.
Společný projekt Erasmus+ TRaditions and Education as A Sharing of cultURES around water (TREASURES) je financován Evropskou unií. Projektové týmy jednotlivých škol mají za úkol představit přírodní a kulturní poklady svého regionu zahraničním partnerům. A protože jsou všechny zapojené partnerské školy úzce spojeny s vodou, nesmí se na vodu zapomínat ani v projektu.
Žáci francouzské školy představili dvacítce zahraničních studentů nejrůznější poklady regionu Pays de la Loire. Opravdovým zážitkem byl vyhlášený středověký festival – Fête Médiévale. Stovky hudebníků, rytířů, šermířů, kejklířů a žonglérů zaplnily centrum města, aby předvedly kousek svého umění.
Bretonská podoba jména Guérande zní Gwennran, v překladu to prý znamená Bílá země. Město se totiž nachází přímo v srdci solných polí, mořská voda sem už přes tisíc let přináší velké bohatství. Tradiční technikou zde dodnes „paludieři“ získávají mořskou sůl nejvyšší kvality.
Někdo je miluje, jiný kategoricky odmítá… Řeč je samozřejmě o ústřicích. A protože jsme měli během projektových dní poznat co možná nejvíce pokladů regionu, zavítali jsme i na jednu z místních ústřičných farem. Na podivných železných konstrukcích a ve zvláštních pytlích z děrovaného materiálu tam několik let pod přísným dohledem rostou tihle mlži, kteří se nejčastěji konzumují syroví. Jedno staré francouzské pravidlo říká, že ústřice jsou prý nejlepší v měsících, které mají v názvu písmeno „r“. Asi se tam tedy budeme muset vydat ještě jednou, přesto nás (některé) červen - juin - od ochutnávky neodradil…
Na programu nechyběla ani návštěva několika přístavů (La Turballe nebo Saint Nazaire), odvážlivci se dokonce vykoupali v Atlantském oceánu. Přírodní krásny poodhalil národní park Briére, oceárium Le Croisic prozradilo, co všechno skrývají tajemné hloubky vod.
Společně jsme pokročili i v projektové práci. Žáci osobně představili národní legendy, diskutovali o grafické podobě brožury prezentující regionální poklady, která vzniká jako jeden z výstupů projektu. Řeč přišla také na natáčení projektového videa a jeho scénář.
Práce na projektu bude pokračovat i nadále. Do posledního projektového setkání, které se uskuteční v září 2016 v Norsku (daleko za polárním kruhem), musíme splnit další naplánované úkoly - sestavení kompletní brožury regionálních pokladů, natočení videa o škole a významných místech regionu, …
Jak celé setkání hodnotí sami studenti?
Program byl super, lidi také, zážitků hodně - nechtělo se mi ani domů. Určitě bych v budoucnu chtěl Guérande ještě navštívit.
Daniel Kvapil
Týden ve Francii byl skvělý, i počasí nám hezky vyšlo. Nejvíce se mi zalíbilo mořské oceárium, pěkný byl i festival, který se konal v centru města. Největší zážitek mám z ochutnávky syrové ústřice - byla moc slaná…
Renata Šilhánková
Francie je milá země, kde nikdo nepospíchá a jen si užívá kouzlo okamžiku. Našla jsem zde spoustu nových přátel, kteří nám ukázali kulturu jejich země. Navštívili jsme toho opravdu hodně, nejkrásnější ze všeho byl středověký festival. Byl to náročný, ale krásný týden.
Marcela Pátková
Po příjezdu do Francie jsem zjistil, že se mi nelíbí žádné jiné holky, než ty české. Nejvíce mě zaujaly ústřičné farmy a solná políčka.
Radek Uchytil
Návštěva města Guérande a spolupráce s Francouzi a Nory byla super. Guérande je krásné město s krásnými tradicemi. Jediné, co mě mrzí, je, že to není blíž k ČR.
Tereza Maxová
Guérande
Tohleto je krásná zem,
nejkrásnější pod sluncem.
Ptáčci pějí, stromy kvetou,
nelze popsat jednou větou.
Guérandem se procházíme,
karamely k tomu jíme.
Šum moře do ouška šeptá,
odpoví tomu, kdo se zeptá.
Tohleto je ta krásná zem?
Ano! Nejkrásnější pod sluncem.
Jitka Kroutilová