Candát obecný - poloumělý výtěr
Poloumělý výtěr candáta obecného (Sander lucioperca) je jednou z klasických metod jak zajistit dostatek kvalitní násady. Základem je výběr vhodných generačních ryb, tzv.chovného hejna a výběr vhodné nádrže. Generační ryby mají být ve skvělé kondici a dobrém zdravotním stavu. V nádrži, kde se poloumělý výtěr uskuteční, má být písčité dno, dostatečný přítok kyslíkaté vody a hloubka kolem 2m. Vhodné jsou menší rybníčky nebo sádky.
Principem této metody je předložení vhodného výtěrového podkladu generačním rybám. Candát je ryba psamofilní, tedy vytírá se na kořínky vodních nebo pobřežních rostlin od dubna do poloviny května při teplotě vody kolem 11°C. S žáky používáme klasikou metodu ostřicových kořínků. Moderní metoda využívá jako podklad rýžová košťata, nařasenou plůdkovou síť apod.
Do nádrže se umístí 5-10 párů a po několika dnech se voda odpustí a na místa, kde si mlíčáci připravili trdliště-místo k výtěru, se umístí ostřicové kořínky a ukotví rámem. Poté se řádově po 4 dnech kontrolují a hnízda s jikrami se odváží za vlhkého počasí na rybníky kde vykulený plůdek candáta bude žít. Odvezená hnízda se hned doplňují novým výtěrovým substrátem.
Candát má asi 130 - 150°D (denních stupňů) a k vykulení plůdku dochází zhruba za týden. Po instalaci hnízd v novém prostředí je nutné zakrýt je březovými větvemi proti slunci a predátorům. Místo pro vysazení má být v závětří s písčitým dnem.